Péče
Nutno podotknout, že ačkoliv shi-tzu není pes, který by potřeboval speciální výcvik, i tenhle pejsek se dá "zkazit či rozmazlit". Proto z vlastní zkušenosti doporučuji naučit pejska základní povely a poslušnost a ukázat vašemu psímu miláčkovi, kdo je tady pánem. ;)
Hierarchie v rodině
Každý pes, se může proměnit v malého ďáblíka, který vám nadělá spoustu potíží. Váš pes by měl mít jasno v tom, kdo je v rodině pánem a jaká je jeho pozice. Mohlo by se totiž stát, že vás váš pes nebude akceptovat při zadávání povelů, nebo že na vás bude dokonce vrčet, když se mu něco nebude líbit.
Pes, ačkoliv ho jistě milujete a je to "člen rodiny" by měl mít jasné místo kde bude spát a neměla by to být vaše postel. Podobná pravidla by měla platit, když se celá rodina sejde u televize - pes by na pohovce s vámi sedět neměl. (u nás to takto rozhodně nefunguje. Nedokážu si představit, že by se mnou ti naši dva šmudlíci nespali v posteli :D Ale teorie je teorie, že... :D)
Při obědě psovi nic nedávejte. Svou "porci" by měl dostat až všichni členové rodiny dojedí. Nakonec, ve smečce také nejprve jedí výše postavení jedinci. (rozhodně doporučuji dodržovat, malý nebo velký pes, když škemrá u stolu, není to nic příjemného)
I když je shi-tzu celkem bezproblémové plemeno, i tak byste měli na toto dát pozor. Každý pes se dá pokazit, a stejně je to i u "šicáků" :)
Zákládní povely
Ať se jedná o shi-tzu nebo o bernardýna, základní povely by měl ovládat každý pes. V krizových situacích, kterým se nevyhne nikdo, se vám povely hodit budou. A které že to vlastně jsou?
Sedni! - Pes přeruší veškerou akci a sedne si.
Lehni! - Pes přeruší veškerou akci a lehne si.
Ke mně - Pes přeruší veškerou akci, příjde k vám a sedne si.
K noze - Pes si stoupne vedle vaší levé nohy, používáme za chůze.
Stůj! - Pes se zastaví a stojí na místě.
Nesmíš! - Pes přeruší veškerou akci.
Fuj! - Pokud bes bere něco do tlamy, očichává Bůh ví co apod. :)
Pokud jsem na nějaké zapomněla, přivítám, pokud mi dáte vědět.
Samozřejmě, že toto nejsou jediné povely, které psa můžete naučit. V podstatě můžete svého psa naučit cokoliv avšak pozor! Psí slovník je omezený, proto mějte pro "jednu věc" jen jeden výraz. Dbejte na to, aby každý člen rodiny dával psovi povel stejným způsobem, aby váš miláček nebyl zbytečně zmatený.
A jak svého psa povely naučit? Je mnoho způsobů a profesionální trenéři psů se snaží stále vymýšlet nové a dokonalejší způsoby.
Péče o srst
Shi-tzu je plemeno dosti náročné na srst. U štěněčí srsti se vám možná bude zdát, že to tak hrozné není, ale čím je váš pejsek starší, tím je důležitější, aby byl jednou za den pořádně vyčesaný. Pokud se ale stane, že vašemu pejskovi srst zplstnatí, nepanikařte. Pomalu, tak,
abyste pejska netahali zašmodrchaný uzlík srsti ročesejte a v budoucnu se na toto místo při rozčesávání speciálně zaměřte.
Často se setkávám s otázkou, kdy štěňátko poprvé ostříhat. Osvědčilo se mi vozit štěňata do psího salónu už od mala. I když jsme se ještě nejeli stříhat úplně, na vytrhávání oušek, stříhání drápků a vystříhávání tlapek v salónu si štěňátko může zvykat už ve 2 měsících. Navíc, pejsek je v budoucnu mnohem klidnější. Poprve štěňata stříhám asi v 5-6 měsících. Dříve to není úplně ideální. Štěněti se do srsti ukládají všechny důležité látky, srst se vyvíjí a upravuje. U mladších štěňat si můžete všimnout, že není problém jejich srst udržovat, protože neplstnatí (to je právě způsobeno ukládáním výživových látek v srsti). Po 5 měsící však začíná být údržba čím dál těžší a bez speciální kosmetiky na rozčesávání se neobejdete. Srst začíná plstnatět, okud není každý den pročesána - tehdy je ten správný čas na první stříhání. :)
Pokud jdete s vaším psíkem na delší procházku do lesa, je důležité ho po procházce pořádně vyčesat!
Pejskům tohoto krásného plemene, roste srst na nose směrem nahoru. Díky tomu srst "šicákům" občas leze do očí, což vede k slzení a bolesti. Proto se srst upevňuje gumičkou. Nedoporučuji srst zapínat tzv. dráčky, alespoň my jsme s nimi měli špatné zkušenosti (pejska dráždily, strhával si je a to vedlo mnohdy k tomu, že si vytrhal celé chomáčky chloupků :( )
Koupat byste vašeho psa měli +- jednou za 14 dní, ale záleží spíše na tom, jak je pejsek špinavý, také v jakém prostředí žije, na krmivu a na mnoha dalších faktorech, takže toto je velice individuální (já osobně svého psa koupu jednou týdně a vyhovuje nám to).
Péče o citlivé oči
Nejedná se o nic složitého. Protože však mají tito pejsci oči citlivé a často dochází k nadbytečnému slzení, měla by se jejich očka sem tam přetřít vatičkou s borovou vodou, někdy se používá i převařevá voda. Borovou vodu seženete v lékárně. Pokud však chcete, aby péče o vašeho pejska byla zcela profesionální, můžete používat některé z výrobků k tomuto účelu speciálně vyrobených - je jich celá řada.
Pokud máte problém se srstí kolem očí (když je uslzená je taková "špinavá") opět existují speciálně vyrobené gely, keré tento problém odstraní. Já používám přesličkový čaj. Přesličkovou nať koupíte v lékárně, uvařte čaj podle návodu, nechte vychladnout a schovejte do ledničky. Srst kolem očí jen "poťupejte" vatičkou namočenou v přesličce - NE do očí! Srst bude krásně vybělená a čistá. Nepoužívejte čaj, který je víc jak týden starý, já vařím každých 5 dní čaj nový ale pro jistotu ho kontrolujte před každým použitím.
Péče o uši
Tak konečně jsem přišla i na ten správný způsob jak na uši. :) Ačkoliv se možná zděsíte, základem jsou dokonale vytrhané uši. Nebojte se, nebudete muset psíka týrat doma, v každém psím salónu vám ouška vytrhají za pakatel. Navíc se v salónech většinou používají ušní pudry nebo kapky, které ucho na čas umrtví a tak se z bolestivého trhání chloupků stane jen nepříjemná záležitost. A proč je to vlastně tak důležité? Hlavně proto, že v nevytrhaných uších se drží vlhkost a to není dobré. Také je ucho mnohem obtížnější vyčistit, protože se tam přes chloupky prostě nedostanete.
Uši čistíme vatovou tyčinkou nebo vatovým tampónem, záleží, jak je kdo šikovný. Nikdy ucho nečistěte nasucho - nevyčistíte ho, jen špínu zatlačíte hlouběji do ucha a můžete tak pejskovi ublížit. Používejte buďto přípravky, které jsou ke čištění uší určeny nebo si kupte 3% roztok peroxidu vodíku, do ouška kapněte 2-3 kapky a nechte pár minut působit. Ouško bude pejskovi chviličku šumět, ale všechny špína se tak rozpustí a vy ji snad z ouška dostanete. Při používání tyčinek se ničeho nebojte - pejsek má ušní bubínek hlouběji než člověk, proto byste mu neměli ublížit. A jak se ujistit, že psím uším peroxid neuškodí? Jednoduše, vyčistěte si s pomocí peroxidu uši vy sami... :D
Jak shi-tzáka ostříhat?
Tenhle problém jsem řešila taky a to hlavně proto, že jsem nevěděla, jaký střih vymyslet. A tak jsem koukala na YouTube, do internetových obchodů na fotky načančaných shi-tzánků i na Google a nakonec jsem pokaždé něco vymyslela. Tady máte malou inspiraci, snad vám to ulehčí hledání:
Příspěvky
Proč si od chovatele neodvést plnou náruč štěňat
17. 7. 2011
Řešili jste někdy otázku, proč si nepořídit ke svému psímu miláčkovi druhého parťáka? Mnoho z vás jistě ano. Ale nepřemýšleli jste nekdy nad tím, pořídit si dva pejsky hned najednou?
Vařená strava
16. 3. 2011
Dloooouho jsem přemýšlela nad tím, jak psy krmit nebo nekrmit, co je pro ně vhodné a co jim chutná. Obrovské množství času jsem strávila u hledání vhodných granulí, které by mě naplnily dojmem, že i psům docela chutnají, ale marně. Malé, hnědé kuličky asi delikatesou opravdu nebudou.
Pak jsem narazila na BARF, začala jsem různě zjišťovat a přemýšlet o krmení BARFem. A jak jsem tak nad tím koumala, dostala jsem ke krmení vařenou stravou, u které jsem zůstala.